Metaforiskās kartiņas “Personību stāsti” – kas es esmu?

Updated: Jun 14, 2020


Mums dzīvē ir daudz lomas- māte, meita, kolēģis, vadītājs, boss, draugs, eksperts u.c. Katrai no tām ir nozīme mūsu dzīvē. Dažas lomas mēs apzināmies, bet dažas ir paslēpušās. Katra loma ir daļa no mūsu personības, no vienotā veseluma. Tāpat katram mums dzīvē ir savs stāsts – kur un kā mēs dzīvojam, ko mēs darām, kādas ir prasmes, kam mēs ticam un kas tad esam kā personības?

Metaforisko kartiņu komplekts “Personību stāsti” ir radīts ar mērķi – palīdzēt izprast savas personības šķautnes un izveidot vienotu veselumu. Tās ir 100 melnbaltas cilvēku fotogrāfijas, caur kurām var ieraudzīt emocijas, pieredzi, vecumu, statusu, notikumus. Tie ir 200 vārdi, kas apzīmē emocijas, rakstura īpašības un iedod nokrāsu kartiņām. (piebildīšu, ka 3 valodās – latviešu, krievu un angļu, lai varam strādāt ar dažādiem cilvēkiem)

Darba ar metaforiskajām kartiņām psiholoģiska tehnika: svarīga ir nevis izpratne, ko sākotnēji izvirzījuši pētnieki, bet gan katra cilvēka sirsnīga reakcija uz pausto attēlu. Vienā un tajā pašā attēlā dažādi cilvēki redzēs pilnīgi atšķirīgas parādības un izmantos personīgās pieredzes stāstus.

Fotogrāfija arī ir metafora. Kāpēc ir fotogrāfijas? Tāpēc, ka mūsu smadzenes to uztver kā patiesību. Fotogrāfija apzīmē konkrētu brīdi no dzīves. Mēs vienmēr varam veidot stāstu – kas notika pirms fotogrāfijas uzņemšanas, kas notika pēc tam, kas notika tajā brīdī. Mūsu apziņai fotogrāfija ir īsts pierādījums, ka tas ir noticis, tādēļ to viegli izmantot darbā ar klientu, jo var ātrāk nonākt saskarē ar savu zemapziņu.

Vārda un fotogrāfijas kombinācija ļaut apvienot labo un kreiso smadzeņu puslodi un atrast vēl nebijušus skatu punktus klientam par viņa pasauli. Metaforisko kartiņu attēlu un vārdu “summa” var satricināt un sapurināt uzskatus un pārliecības, atverot ceļu jaunām iespējām. Metaforiskās kartes paver logu cilvēka iekšējā pasaulē; asociatīvās reakcijas uz fotogrāfijām ļauj pārdomāt bērnības atmiņas, atsaukt atmiņā apspiesto pieredzi un atbrīvot bloķētās jūtas.

Kouča uzdevums ir veidot vidi un uzdot jautājumus, lai klients no “nulles” punkta pavirzītos savā dzīvē uz priekšu.

Kuros gadījumos var izmantot metaforiskās kartiņas “Personību stāsti”:

- Metafora par cilvēku un viņa stāstu.

- Emociju un rakstura iepazīšanai.

- Sistēmiskajos sakārtojumos.

- Koučinga, psihologa un konsultanta sesijās.

- Izglītojošās, biznesa, transformācijas spēlēs kā papildus elementu.

- Radošuma tehnikās, stāstu stāstīšanā u.c.

Metaforiskās kartiņas “Personību stāsti” noteikti noderēs, ja klientam ir jautājums:

- Kāda ir mana personība šobrīd?

- Kas es esmu? Kāds es esmu?

- Gribu saprast savu personības šķautni konkrētā kontekstā (darbs, mājas, attiecības u.c)?

- Kāds es būšu, ja sasniegšu mērķi?

- Kā es šobrīd jūtos? Kas ar mani notiek kā cilvēku?

- Kādu lomu/ tēlu es esmu izveidojis par sevi?

- Kā mani redz citi? Kā es pats sevi redzu?

- Kādu personības tipu es sevī šobrīd neredzu/ noraidu?

Darbā ar kartiņām “Personību stāsti” lieliski var izmantot asociācijas un disociācijas. Kā būtu, ja es skatos uz bildi no malas? Kas notiek, ja es pats esmu šīs fotogrāfijas galvenais personāžš? Kas notiek, ja es esmu fotogrāfs, kas fotogrāfē. “Personību stāsti” var būt gan kā galvenais instruments darbā ar klientu, gan kā palīgs. Ir daudz variantu un iespēju.

Sagatavoja: transformācijas koučs Joanna Kristīne Golubeva, divu metaforisko kartiņu komplektu autore: “Personību stāsti” un “Sasien savu kurpju šnores”, vairāk www.transformationtraining.org.

Vēlies iegādāties komplektu – raksti ziņu un tiec pie sava metaforisko kartiņu komplekta “Personību stāsti” un “Sasien savu kurpju šnores”.

Gribi uzzināt vairāk par metaforiskajām kartiņām vai izmēģināt, piesakies sesijai pie Joannas Kristīnes Golubevas (joanna.golubeva@gmail.com )

Piesakies FB lapā Transformation Training ar Joannu Kristīni Golubevu vai mājas lapā www.transformationtraining.org un esi pirmais, kas saņem jaunāko par transformācijas koučingu, metaforiskajām kartiņām, transformācijas spēlēm un pašizgausmes instrumentiem un iespējām!

#koučings #transformācija #transformācijaskoučings #metafora #spēle #iespējaaugt #neredzamiredzamais #coaching #transformationtraining #kodarīttālāk #vieglasatbildes #brīnuminotiek #dziļšdarbs #iespējatiktpieatbildes #zemapziņa #smadzeņudarbība

74 views0 comments

Recent Posts

See All