Ko MAN nozīmē koučings!!

2022.gada janvāris ir mans jubilejas mēnesis koučingā - oficiāli pieci gadi kā esmu sertificēts un profesionāls koučs. Laikam sakritība un zīmīgi, ka arī grāmata "Koučinga tehnikas. Soli pa solim. Sev, komandai, biznesam" iznāk tieši šajā mēnesī. Tāpēc es šajā ierakstā padalīšos, ko tieši MAN nozīmē koučings, kāpēc es joprojām to daru.

Daudziem ir viedoklis, ka koučings ir par mērķiem un komforta zonas paplašināšanu. MAN koučings ir par DROŠĪBU un KONTROLI savā dzīvē. Kāpēc es tā saku? Tad, kad man galvā ir domu juceklis, emociju bardaks, gribas skriet, grābt, ņemt, paspēt, neaizmirst, tad koučinga sesija vai konkrēta koučinga tehnika ļauj atgūt kontroli par tagadni: manām sajūtām, domām, fokusu. Drošība tā ir tādēļ, ka es zinu, ka man ir rīki, kas spēs mani izvilkt ārā no jebkuras situācijas, tas rada pamatu un to drošības sajūtu: a, ja nu kaut kas notiek, tad man ir (metaforiski izsakoties) cirvis ar ko cirst, zobens ar ko cīnīties un abra, kur iejaukt mīklu. Es nekad nepalikšu bez rezerves varianta. Mūsdienu mainīgajā pasaulē šī sajūta - man ir drošība, rada lielāku pārliecību.

Man koučings ir CIEŅA. Piekritīšu Diānai Zanderei, kurā vienā no TV sižetiem teica, ka mēs esam aizmirsuši ar cieņu, kā izturēties un uzvesties pieklājīgi un ar cieņu, bez bakstīšanas. Koučinga attiecībās vienmēr ir cieņa, man tas nozīmē: spēt uzklausīt un nebesīties par otra viedokli vai skatījumu uz pasauli, bet pieņemt, ka viņa viedoklis ir savādāks kā manējais, tas nav ne labāks, ne sliktāks. Jā, var būt pilnīgi pretējs manām vērtībām, bet arī tam ir vieta šajā pasaulē, lai liktu arī man padomāt.

Man koučings ir PRASMJU UN SPĒJU ATTĪSTĪŠANA, dažreiz to pat neapzinoties, bet es vai mani klienti attīstot konkrēto prasmi pēkšņi sasniedz vēl neredzētus rezultātus. Piemēram, laika plānošana, fokusa maiņa no "zoom in" uz "zoom out", emociju pārvaldība, humors, sadarbība, komunikācija ar toksiskiem cilvēkiem, efektivitāte savās darbībās, līdera sajūta un īpašības, klausīšanās u.c. (par spējām uzrakstīšu atsevišķi, ko var attīstīt)

Un tagad nāk MĒRĶI un PERSONĪGĀS DZĪVES PAPLAŠINĀJUMS. Man nepatīk teiciens "ārpus komforta zonas", tas manī rada jau trauksmi, bet, kad es domāju par paplašinājumu savā dzīvē, es varu izvēlēties uz kuru pusi un kādā veidā, ar kādiem līdzekļiem un spējām. Mērķi ir svarīgi, tie ir mūsu motivators, tas arī sasaucas ar drošību un kontroli pār mūsu dzīvi, bet tas nav vienīgais, par ko bieži runā kouči dažādos medijos.

Koučings kopumā ir par to, ka es varu izveidot sevī tādas emocijas, DARĪT LIETAS atbilstoši manām iespējām, apzināties tagadni bez ilūzijām un atstāt vietu arī sapņiem, lai dzīvotu tādu dzīvi, kādu tiešām vēlos. Tas nenozīmē, ka tas notiek vienas sesijas laikā, dažreiz vajag 5 -10 sesijas, lai varētu tikt uz priekšu. Man kā klientam tas ir darbs ar sevi, ieguldīšanās un iesaiste manā dzīvē.

Man patīk koučinga tehnikas, jo tās ir tik dažādas un var tikt piemērotas īpašos veidos. Es turpinu būt koučingā, jo redzu un man ir pierādījumi no maniem klientu stāstiem, ka viņu dzīves ir mainījušās: kāds sācis jaunu darbu, kādam piedzimst bērns, kāds pasaka "nē", kāds iegūst mieru, kāds beidzot sākt pelnīt vairāk, bet kāds pamet darbu, lai atrastu pa īstam sevi. Pilnīgi dažādi stāsti, bet katrs no tiem ir cieņpilns, jēgpilns un apzināts tā cilvēka dzīvē.

Un te es gribu arī kliedēt ilūziju: nav tā, ka es varu palīdzēt visiem klientiem. ir kuriem sanāk, bet ir arī kuriem nesanāk - par to, kā un kāpēc sanāk vai nesanāk uzrakstīšu kādā no nākamajiem bloga ierakstiem.

48 views0 comments

Recent Posts

See All